Akü seçiminde nelere dikkat etmeli

20 Şubat 2014
Akü seçiminde nelere dikkat etmeli

Güneş paneli ve rüzgar türbini ile enerji üretilen sistemlerde genel olarak kuru tip veya jel akü kullanılmaktadır. Araba aküleri veya sulu tip aküler yenilenebilir enerji kaynaklarında kullanım için uygun değildir. Bunun temel nedeni sulu tip akülerin sağlıklı çalışma için titreşim ihtiyacı duyması ve güneş enerjisi/rüzgar türbini uygulamalarındaki gibi yavaş yavaş sürekli doldur boşalt durumunda kısa sürede ömürlerini tamamlamalarıdır.

Kuru tip akülerde birçok çeşit, marka ve model mevcuttur. Fiyatlar arasında aynı kapasitedeki ürünler için çok farklılıklar göstermektedir. Bu fiyat farklarının nedeni çoğu zaman açıklanmamaktadır. Bu yazımızda bu farkları anlatmaya çalışacağız. Kuru tip aküler ile jel akülerin fiyatları aynı kalite için aşağı yukarı aynıdır. Her iki tip aküde de fiyatı belirleyen en önemli faktör akülerin ömrüdür. Genel olarak aküler 5 yıllık ve 10 yıllık kategorilerdedir. Doğal olarak 5 yıllık akülerin fiyatları daha düşüktür. Ayrıca 5 yıllık akülerin en büyük problemi, aşırı yüklenmelerde ömürlerinin daha da kısa olmasıdır. Örneğin, güçlü bir motor çalıştırdığınızda (su pompası, hidrofor vb.) belirli bir süreden sonra ucuz sınıfına giren aküler şarj tutmamaya başlayabilir. Bazı durumlarda ucuz sınıfındaki aküler birkaç ay içerisinde ekonomik ömrünü tamamlayabilir. Öte yandan kaliteli akülerde yüklenmelerde dahi akü ömründen birşey kaybetmemektedir. Ayrıca bu aküler ekonomik ömrünün sonuna kadar kullanılabilmektedir.

Akülerde genel olarak hızlı deşarj yapılırsa (yüklenmelerde örneğin) akü voltajı belirli bir seviyenin altına düşerse ki bu kalitesiz akülerde 9 volt civarındadır, akünün ömründe çok ciddi azalma olur. Ancak genel kaide akülerde hızlı deşarj yapıldığında bunun sadece kısa süreli olarak yapılmasıdır. Eğer uzun süreli hızlı deşarj yapılırsa akü toplam kapasitesi kullanılamaz. Örneğin 100ah’lık bir akü eğer 100A’lik akım çekilerek boşaltılırsa 30 dk gibi kısa bir sürede boşalacaktır. Yani toplam kapasitesi aslında yarı yarıya kullanılabilecektir. 60A’lik bir akım ile boşaltılır ise 1 saat dayanacak ve ancak 60ah’lık bir kapasite sağlayacaktır. Ancak 5A’lik bir akımla boşaltılırsa o zaman 100ah’lik bir kapasite sağlayabilecektir. Kalitesiz akülerde bu rakamlara daha da aşağılarda olacaktır.

Genel kaide olarak kuru tip ve jel akülerde kapasite değerinin %30’unda fazla akım uzun süreli çekilmemelidir.

Kaliteli ve “deep cycle” özelliği olan akülerde ise aküyü tamamen boşaltmada dahi hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Bu aküler özellikle su pompası veya motorlu ağır yükler için idealdir. Bu akülerde sürekli yüklenmelerde dahi akü ekonomik ömrünü koruyabilmektedir. Nitekim, ucuz ve 5 yıllık 100ah’lik bir akü kabaca 150$ iken kaliteli ve deep cycle özellikli bir akü’nün fiyatı 400$’yi bulabilmektedir.

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi sistemlerinde kaliteli inverter kullanılması durumunda inverter’lar akü voltajının belirli bir seviyenin altına düşmesine izin vermez ve elektriği keserler ancak bu durumda su pompanız işini yarım bırakır veya evinizde buzdolabınızın çalışması durabilir. Bu nedenle aya solar sistemlerde ve tarimbaba sitesindeki hazır paket sistemlerde ihtiyaca uygun ürün ve konfigürasyon yapılmaktadır.

Hazır sistemlerde özellikle sulama sistemlerinde “deep cycle akü kullanılmaktadır”. Ev ve haftasonu paketlerinde gerekli hesaplar yapılarak akü ömrü maksimum seviyede tutulurken ihtiyaçların en ideal olarak karşılanmasına yönelik hesaplar yapılmıştır. tarimbaba'da akü, güneş paneli, şarj kontrol cihazı, akıllı enerji kutusu, inverter ve hazır güneş paneli paket sistemleri en uygun fiyatlar ve koşullarla sizi bekliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.