Az suyla çok verim elde etmek

20 Ocak 2014
Az suyla çok verim elde etmek

Tarımsal sulamada en önemli sıkıntılardan biri giderek azalan su kaynaklarına karşılık giderek artan su ihtiyacıdır. Günümüzde daha bol mahsül almak, daha kaliteli ürün elde etmek, tarımda gelir sağlamak için şart olmuştur. Klasik yöntemlerle tarım yapmak ve susuz tarım yapmak artık ekonomik olarak yeterli gelmemektedir. Çiftçiler klasik olarak daha kaliteli ve bol ürün almak için bol su kullanmak, bol gübre kullanmaya veya ilaç kullanmaya başvurmaktadır. Artık azalan su kaynakları ve artan sulamadan kaynaklı artan enerji maliyetleri ürünleri ekonomik olmaktan uzaklaştırmaya başlamaktadır. Özellikle her geçen yıl başgösteren kuraklık tehlikesi sadece çiftçiler için değil ekonomi içinde kabus olmaya başlamıştır.

Bu nedenle suyu sadece bitkiye ve sadece ihtiyaç duyuduğu kadar ve verimi ve kaliteyi en üst düzeye çıkaracak kadar sulama yapmak gerekmektedir. İşte bu noktada AYA akıllı tarım teknolojileri devreye girmektedir. Bu teknolojiler ile önemli oranda su ve enerji tasarrufu yaparken mahsülün miktarını ve kalitesini artırmak mümkündür. Toprağın cinsine göre bitkinin ihtiyaç duyduğu su miktarını en uygun zamanda ve hızla vermek bitkilerin meyve verimini ve kalitesini artırdığı gibi yabani ot türemesinin azalmasına ve bazı hastalıklarında önüne geçilmesine de yardımcı olacaktır. Sulama yapılırken sudan tasarruf etmek için buharlaşmanın az olduğu sıcaklığın bitkinin türüne göre en ideal olduğu zamanda sulama yapılırsa bu bitki sağlık ve meyve verimine olumlu etki edecektir. Havadaki bağıl nemin düşük olduğu zamanlarda sulama yapılırsa buharlaşma fazla olacağından su tüketimi artar. Yine günün çok sıcak saatlerinde de buharlaşma artacaktır. AYA teknolojileri hassas toprak ve hava sensörleri kullanarak havanın nemini, havanın sıcaklığını, toprağın nemini ölçer, AYA akıllı kontrolcüleri günün saatini, meteorolojik verileri ve önceki sulama bilgilerinide kullanarak sulama saatine ve miktarını otomatik ayarlar. Dilerseniz kendiniz zaman programına ve miktarına müdahale edebilir programlayabilirsiniz. 

Sulama saatleri gelişigüzel yapıldığında, özellikle de sulama boruları taşınarak yağmurlama ile veya salma sulama ile sulama yapıldığında ne yazıkki büyük su kayıpları  yaşanmaktadır. Daha ötesi, bu işlem için önemli miktarda insan emeği şarttır. Günümüzde kırsal kesimde işgücü azalmaktadır, ve çiftçilerimiz çalışacak insan bulmakta zorlanmaktadır. Sulama döneminde işi bırakan işçiler veya işi çok iyi bilmeyen tarım işçileri verimin düşmesine ve daha birçok soruna neden olmaktadır. Ayrıca sulama gelişigüzel yapıldğında yabani otlarda bu sudan tabiri caizse nasiplenmektedir. Ancak su dengeli ve doğru biçimde kullanıldığında su hedefine yani sizin bitkinize, ağacınıza ulaşmaktadır, bu yabani otlarla mücadele için kullanılan ilaçlara ihtiyacı azaltmakta, hem mahsülününüzün kalitesini artırmakta,hemde mahsülünüzdeki ilaç kalıntılarını azaltmaktadır.

Öte yandan AYA teknolojisini kullanan akılı tarım uygulamasında ise sulamayı bölgesel olarak otomatik yaparak su israfı engellenmekte ve işçiye olan bağımlılık azalmakta ve çoğu durumda ortadan kalkmaktadır. Bu masrafta öte kafanızdaki acaba (acaba sulama doğru saatte yapıldımı, bu sabah sulayacaklardı acaba suladılar mı, yukarı kısım kumluydu acaba oraya azar azar iki üç defa suladılar mı, gübre günü geldi acaba gübrelediler mi, acaba acaba acaba) sorularını ortadan kaldırmaktadır.

AYA teknolojilerine yapılan akıllı tarım yatırımı, çoğu durumda tek sezonda bile geri dönmekte hatta kâra geçilmektedir. AYA teknolojisi sayesinde bölgesel olarak isenilen saat ve günde istenilen miktarda sulama yapmak mümkündür. Bunun için boruların taşınmasına, vanaların elle açılıp kapanmasına bu arada su motorunun veya su pompasının sürekli aç kapa yapılmasına gerek kalmamaktadır. AYA akıllı tarım teknolojisi ile AC WON cihazları su pompasını otomatik olarak açıp kapatır veya siz pompanın yanına gitmeden bu işlemi uzaktan yapabilirsiniz. Suyu bir bölgeden diğer bölgeye yönlendirirken normalde önce su pompasını kapatırsınız, su bağlantısını diğer bölgeye yaparsınız, sonra gidip tekrar su pompasını açarsınız. Pompa yakında ise bu sorun olmaz ancak bazen sırf pompayı açıp kapatsın diye biri pompanın başında bekler. AYA sizi bu dertten kurtarır. Örneğin, siz AYA akıllı tarım sisteminden birinci bölgeyi saat sabah 5:30-7:00 arası, ikinci bölgeyi 7:00-8.30 arası üçüncü bölgeyi 8.30-10.00 arası sulamasını istersiniz. Bu arada bölgeler arası geçiş otomatik yapıdığı için pompa açıp kapatmaya gerek kalmaz. Bunun için işçi kullanmanıza gerek kalmaz işgücünden de tasarruf edersiniz.

AYA teknolojisi size sulama programınızı uzaktan yapmanızı sağlar. Evinizden, başka şehirden hatta başka ülkeden cep telefonunuz, tablet veya internete bağlı bir bilgisayar üzerinden istediğiniz zaman istediğiniz vanayı, su pompasını, gübreleme cihazınızı, sisleme cihazınızı, seranız varsa seranızda ki soğutma havalandırma, ısıtma sisteminizi kontrol edebilirsiniz. Bu cihazlara günlük, haftalık mevsimlik program girebilirsiniz. Örneğin, birinci bölge sulamanızı Mart ayında Cuma günleri Öğleden önce, Nisan aynında sabah erken, Mayısta Salı ve Cuma günleri akşam üzeri, Haziranda her iki günde bir akşam saatlerinde, Temmuzda hergün geceleri şeklinde sulama programı yapabilrsiniz. Veya Temmuz ayında toprağın nemi belirli bir seviyenin altına düştüğünde sulama yap diyebilirsiniz. Üstelik bu teknolojiye ve rahatlığa bir işçiye bir sezon verdiğiniz ücrete denk gelen rakamlarla sahip olabilirsiniz.

İşçi bulmanın zorluğundan bahsetmiştik, son yıllarda göçmen işçiler revaçta olmaya başlamıştır, hatta yabancı uyruklu işçilerde kullanılmaya başlanmıştır. Burada iletişim sıkıntısı, işi bilmeyen işçilerin sebep olduğu zararlar bir yana gözümüzün arkada kalması, işlerin gerçekten yapılıp yapılmadığına yönelik duyulan huzursuzluk bile oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Bu noktada AYA akıllı tarım teknolojileri çok önemli bir yenilik getirmektedir. AYA, yapılan her türlü işi otomatik olarak istediğiniz kişilere cep telefonu mesajı (SMS)  veya e-mail olarak bildirebilmektedir. İster bir vana otomatik açılsın, ister siz sms atarak açın, isterseniz web üzerinden açın, bu bilgi mesajları size ulaşır.

AYA teknolojisi çalışanlara olan ihtiyacınızı azaltır, su ve elektrik tüketiminizi azaltır, bitkinizin hastalıklara yakalanma riskini azaltır, meyve verimini ve kalitesini artırır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.