Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Seçmeli

20 Ocak 2014
Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Seçmeli

Neden Güneş Enerjisi?

Güneşten elektrik elde etmek hem tasarruf etmek için hem de doğaya ve çevremize daha az zarar vermek için oldukça uygun bir alternatif. Son zamanlarda ev ve iş yerlerinde olduğu kadar dağ ve kır evleri, çiftlikler, seralar ve tarlalarda güneş enerjisi çok yaygınlaşmıştır. Bu tür yerlere elektrik çekilmesi maliyetli olduğundan ya da mevsim dışı üretimin satılabilir olmasından dolayı güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi cazip hale gelmiştir. Bunun dışında fatura ödeme ve takip derdinin ortadan kalkması da önemli bir tercih nedenidir. Güneş enerjisi sistemlerinin güzel bir yanı da bakım ihtiyacının çok düşük olmasıdır. Özellikle elektrik olmayan durumlardaki alternatifi olan jeneratörler hem gürültülüdür, hem sürekli yakıt ikmali istemektedir, hemde orta ve uzun vadede maliyetlidir. Güneş enerjisi ile temiz, sessiz, bakımsız ve AYA teknolojisi ile uzaktan kontrol edilebilir, izlenebilir bir sistem elde edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Ancak bu sistemleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ne yazıkki bir furya başladığında bilinçli bilinçsiz birçok kişi bu işe girişmektedir. Sonuçta tüketici bilinçsiz ellerde mağdur olabilmektedir. Öncelikle güneş enerjisi veya rüzgar enerjisi kullanmaya verdiğinizde ana kullanım alanlarını belirlemek gerekmektedir. Bir güneş enerjisi sistemi, Güneş panelleri, Aküler, Akülerin şarj edilmesini sağlayan şarj kontrol cihazı, inverter ve mekanik aksamlardan oluşmaktadır. Bunun yanında AYA teknolojisi gibi uzaktan izleme ve kontrol'da artık modern sistemlerin olmazsa olmazıdır. 

3 Ana Maliyet Kalemi

Bir güneş enerjisi sisteminde 3 adet ana maliyet kalemi mevcuttur. Bunlar paneller, aküler ve duruma göre inverter cihazıdır. Her üçünününde boyutlarını kullanım ihtiyacınız belirlemektedir. Ülkemiz güneş potansiyeli açısında orta ve üst sıralarda yer almaktadır. Genel olarak tüm bölgelerimizde bir panelden kış mevsimi hariç ortalama 4-5 saat arası verim alınabilmektedir. Bunu şu şekilde anlatabiliriz, eğer 100W'lık bir paneliniz varsa ortalama olarak bu panel günlük 400-500W arası enerji üretecektir. Dolayısı ile günlük ihtiyaç belirlenirken, buna dikkat edilmelidir. Ayrıca güneş panelleri her yıl belirli bir miktarda verim kaybına uğrarlar. Kaliteli panellerde bu oran düşükken, düşük kaliteli panellerde bu oran yüksektir; paneller arasındaki fiyat farkının temeli budur.  

İkinci maliyet kalemi akülerdir. Yenilenebilir enerji sistemlerinde genel olarak kuru tip veya jel akü kullanılmaktadır. Aküler güneşli havada enerjinin depolanıp daha sonra gece kulanılması için veya çok güç isteyen elektrikli cihazlar çalıştırılırken güneş panellerini destekelemekte kullanılır. Akülerde de panellerde olduğu gibi yıllık verim düşüşü ve bir ömür vardır. Genel olarak akülerin 5 ve 10 yıllık ömürlere sahip olan tipleri vardır. Akünün ömrü fiyat farkının temelidir. Bunun yanında akülerde deep cycle özelliği olan ürünler tercih edilirse akülerin ömrü'de verimide çok daha yüksek olur. Deep cycle özelliğine sahip aküler en yüksek maliyetli olanlardır.

Üçüncü maliyet kalemi ise inverter cihazıdır. Inverter cihazı, güneş paneli ve akülerden gelen doğru akımın, şebekeye ceryanına uygun alternatif akıma çevrilmesini ve 220V (veya 3 faz 380V) haline getirilmesini sağlayan cihazlardır. Bu cihazların şebeke bağlantılı (online) versiyonları da mevcuttur. Bu şekilde olanlar ile şebekeniz destekliyorsa ürettiğiniz elektriği şebekeye satmanız da mümkündür veya akülerde ve güneş panelinizde yeterince enerji olmadığında şebekeden besleme yapması mümkündür.

tarimbaba'da akü, güneş paneli, şarj kontrol cihazı, akıllı enerji kutusu, inverter ve hazır güneş paneli paket sistemleri en uygun fiyatlar ve koşullarla sizi bekliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.