Ne kadarlık güneş paneli ihtiyacım var?

04 Şubat 2014
Ne kadarlık güneş paneli ihtiyacım var?

Ne kadarlık güneş paneli ihtiyacım var? Kaç adet akü ihtiyacım var, ve kaç amperlik (ah) akü ihtiyacım var? Nasıl bir inverter almalıyım? Bu soruların cevabı birbirinden bağımsız değildir.

Panellerin toplam gücü günlük tüketim ihtiyacınızı karşılayacak kadar olmalıdır. Diyelim ki günlük efektif güneşlenme süreniz 4 saat olsun, eğer ihtiyacınız 1000 Watt ise en az 250W güce sahip panel ihtiyacınız var demektir. Yıllar içerisinde panellerin verimindeki azalmayı düşünerek bir miktar daha fazlasını almak faydalı olacaktır. 

Aküyü nasıl seçeceğiz?

Akü ihtiyacını ise kullanım zamanınız ve toplam güç ihtiyacınız belirleyecektir. Örnek olarak kuyudan veya nehirden su çekmek için kullanacaksanız, bunu hergün yapmayacaksanız, diğer günlerde enerji depolayarak bir seferde aküler yardımı ile işinizi görebilirsiniz. Örneğin eğer üç günde bir 2 beygirlik bir motoru (1.5Kw) 1 saat çalıştırma ihtiyacınız varsa bu durumda ihtiyaç duyduğumuz 3 KW’lik enerjiyi günde 1Kw üretecek şekilde panellerle elde edip aküler yardımı ile kullanabilirsiniz. Bu durumda 750W’lık güneş paneli yerine 250W’lık güneş paneli işinizi görecektir. Bu durumda enerji depolamak için 3 adet 100ah’lük akü ihtiyacınız olacaktır.

Inverter nedir?

Inverter 12,24 veya 48 Voltu 220 Volta çevirmek için kullanılır. Çoğu ev aletleri 220 Volt ile çalışmaktadır. Bu yüzden eğer güneş paneli sistemi ile herhangi bir ev aleti çalıştırmak istersek (TV, çamaşır makinası vs..) güneş paneli sisteminde inverter bulunması gerekir.

Peki inverter’i nasıl seçeceğiz?

Inverter iki tip olarak bulunmaktadır, bunlar tam sinüs ve modifiye sinüs tipleridir. Tam sinüs inverter’lar’ın verimi daha yüksektir, motorlu cihazlar daha sessiz çalışır TV ekranlarında daha az parazit görürsünüz. Ancak maliyetleri daha yüksektir. Modifiye sinüs ise uygun maliyetlidir ve özellikle eski tip cihazlarda gürültü, parazit sorununa neden olabilir, inverter daha çok ısınabilir. Inverter seçiminde en önemli ikinci parametre ise güç ihtiyacıdır. Özellikle motorlu cihazlar (buzdolabı, su pompası, hidofor vb.) ilk devreye girme (kalkış) esnasında demeraj akımı denen çok yüksek bir akım çekerler. Bu nedenle inverter’ların bu akımı karşılayabilecek güçte olması gereklidir. Bu genel kaide olarak normal çektiği akımın 3 ile 5 katı arasındadır. Dolayısı ile inverter seçimi yapılırken eğer 2KW’lik bir motorunuz var ise 6KW maksimum güce çıkabilecek inverter seçmeniz gereklidir. Bunun dışında elektronik olarak demeraj akımını azaltmakta mümkündür, örneğin su pompalarında bunun için dengeleyici kondansatör kullanılır.

Tarimbaba olarak sizlere bu ince hesapları yapılmış ve ihtiyaçlara cevap veren hazır paketler sunmaktayız. Özellikle dağ ve kır evleri için hazır paketlerimiz günlük kullanılacak saatler bazında düzenlenmiştir. Burada hazır paket detaylarına bakıldığında led/ampul aydınlatma tv buzdolabı telefon şarj aleti ve bilgisayar kullanımı baz alınmıştır.

Sulama için paketlerimiz tarım altbaşlığı altındadır. Burada da günlük su ihtiyacına göre düzenlenmiş paketler mevcuttur. Özel ihtiyaçlarınız için ekibimizle bağlantıya geçerek ihtiyacınıza göre özel paket yaptırmanız mümkündür. Unutmayın buradaki hesaplamalar mühendislik işidir yanlış hesap sizi mağdur edebilir. Teknik ekibimiz ve bilgi birikim ve deneyimimiz ile size en uygun sistemi sunmaya hazırız. Ekibimize iş yapış biçiminizi anlattığınızda basit bazı önelemler ve değişiklikler ile kurulum maliyetlerinizi azaltmanız mümkündür. tarimbaba'da akü, güneş paneli, şarj kontrol cihazı, akıllı enerji kutusu, inverter ve hazır güneş paneli paket sistemleri en uygun fiyatlar ve koşullarla sizi bekliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.