Sikca Sorulan Sorular

17 Temmuz 2014
Sikca Sorulan Sorular

1. Ne kadarlık güneş paneli ihtiyacım var?

Panellerin toplam gücü günlük tüketim ihtiyacınızı karşılayacak kadar olmalıdır. Önce çalıştıracağınız aletleri belirlemeli, bu aletlerin günlük yada saatlik güç tüketimlerini öğrenmeli ve günde kaçar saat çalıştıracağınızı bilmelisiniz. Örneğin TV nizi günde 4 saat kullancaksanız, TV nin saatlik güç tüketimini 4 ile çarpmalısınız. TV nin saatlik güç tüketimi 30 Watt ise, 30 * 4 = 120 Watt enerjiye ihtiyacımız var demektir. Günlük toplam ihtiyacınız 120 Watt. Günlük efektif güneşlenme süreniz de 4 saat olsun, en az 120/4 =30 Watt lik panel ihtiyacınız var demektir. Yıllar içerisinde panellerin verimindeki azalmayı düşünerek bir miktar daha fazlasını almak faydalı olacaktır. Örneğin 40 Watt


2. Günlük güneşlenme süresi ne demektir?

Türkiyede bölgelerin güneşlenme süresi farklılık gösterir. Örneğin Ankara ve çevre ilçelerinde bu süre yaklaşık yıllık ortalama 3.5-4 saat, Antalya’da 5 saat, Karadeniz’de 3-3.5 saat arası değişmektedir. Türkiye’de maksimum güneşlenme süresi haziran-temmuz aylarında 6 saate kadar çıkabilmektedir. Ancak ortalama olarak en fazla 5 saat olarak hesaplanır. Kışın güneşlenme miktarı ilden ile değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 1-3 saat arasında olmaktadır.


3. Güneş paneli sistemleriyle istediğim her aleti çalıştırabilir miyim?

Evet. Bütçeniz doğrultusunda istediğiniz büyüklükte bir sistem kurabilirsiniz ve dilediğiniz aleti dilediğiniz zaman çalıştırabilirsiniz. Ancak ihitiyaçlarınızı söylediğinizde Tarimbaba olarak, ihtiyacınızı karşılayacak en uygun maliyetli sistemi bulmaya çalışırız. Örneğin çamaşır makinanızı haftanın kaç günü ve hangi saatlerde çalıştıracağınız sistemin maliyetini etkiler. Akşam yerine gündüz çalıştırmanız akü ihtiyacanı düşüreceğinden sistemin maliyetini de düşürür. Bu yüzden konfor seviyenizi düşürmeden size sistemin maliyetini düşürmenin yollarını bulmaya çalışırız. Yine benzer şekilde su ısıtmasını güneş panelli sistem yerine, direkt olarak su ısıtma için üretilmiş su ısıtma sistemleri kullanmak çok daha ekonomik olacaktır. Güneş paneli sistemleriyle bütün ev aletlerinizi çalıştırabilir, bahçe sulamanızı yapabilirsiniz.


4. Güneş paneli sistemlerinde akü kullanmalı mıyım?

Çoğunlukla evet, ancak akülerin kullanılmadığı sistemler de olabilir. Aküler enerjiyi depolamanıza yarayan aletlerdir. Solar panellerde, enerji, güneş varken üretilir. Güneş battıktan sonra çalıştıracağınız bir aletiniz varsa, enerjiyi depolamalısınız, yani akü kullanmalısınız. Bütün cihazlarımı güneş varken çalıştırırım derseniz, anlık güç ihtiyaçları fazla olan cihazlar için (örneğin çamaşır makinası ilk anda çok güç çeker) yalnızca güneş paneli yeterli olmayabilir, bu gibi sistemleri aküyle desteklemek gerekir.


5. Jell akü ve kuru akü arasındaki fark nedir? Sistemimde hangisini kullanmalıyım?

Jell akünün performansı kuru aküye göre %10-15 daha fazla olabilmektedir. Ancak sistemde demeraj akımı (ilk çalıştırma anında çekilen akım) yüksek olan cihazlar kullanılıyorsa kuru tip akü tercih edilir. Bunun nedeni, jel akülerin demeraj akımı sağlamakta yeterli olmamasıdır. Örneğin bahçe sulama için kullanılan pompalarda ilk çalıştırma anında fazla miktarda güç gerekir, demeraj akımı yüksektir, bu gibi aletler kullanılıyorsa kuru akü daha iyi iş görecektir. Jel akünün soğukta kalmaması gerekir. Eğer soğuk bölgelerde yaşıyorsanız ve akülerinizi içerde muhafaza etmiyorsanız kuru akü kullanmanız önerilir. Ancak ev sistemlerinde ve sıcak bölgelerde jel aküler daha uzun ömürlü olmaktadır.


6. Deep cycle (derin deşarj) ne demektir?

Kuru, jel yada sulu akülerin deep cycle çeşitleri de vardır. Normal şartlarda deep cycle olmayan akülerin tamamen boşaltılmaması gereklidir. Tamamen boşaltıldıklarında çoğu zaman geri dönülmez şekilde zarar görebilirler. Ancak deep cycle akülerde tamamen boşaltılmasında dahi aküde hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle akü potansiyelinin tamamını kullanmak mümkün olmaktadır. Tarimbaba sistemlerinde kullanılan inverter cihazları deep cycle olmayan akülerin tamamen boşaltılmasına izin vermezler. Deep cycle olanlarda ise kapasitenin tamamının kullanılmasını sağlarlar.


7. Polikristal ve monokristal panel arasındaki fark nedir? Hangisini kullanmalıyım?

Polikristal ve monokristalin fiyatları yaklaşık olarak aynıdır. Aynı güçteki polikristal panel monokristal panele göre %10-15 daha az yer kaplar. Eğer sisteminizi kışın da kullanacaksanız yada bulutlu havaların çok olduğu bir bölgede yaşıyorsanız (Karadeniz gibi) monokristal panel kullanmanız önerilir. Monokristal paneller genel anlamda %2-5 arasında daha verimlidir.


8. Inverter ne işe yarar? Güneş paneli sisteminde inverter kullanmalı mıyım?

Inverter doğru akımı alternatif akıma çeviren cihazlardır. Güneş panelleri ile elektrik ürettiğiniz zaman buradan 12 Volt değerinde bir çıkış elde edersiniz. Prize takılarak kullanılan cihazlar (TV, Laptop, Telefon şarj aleti, Buzdolabı, Çamaşır Mak. vb.. yani tüm elektrikli ev aletleri) 220 Volt ile çalışır. Yukarıda sayılan aletleri çalıştırmak istiyorsanız sistemde inverter bulunmalıdır. Tarimbaba’nın en küçük paketlerinde (Yalnızca aydınlatma içeren Gold Paket 1,2 ve 3) inverter bulunmaz. Bu maliyeti düşürmek içindir. Bu sistemlerde 12 Voltla çalışan led lambalardan kullanılmaktadır, bu yüzden inverter kullanılmaz.


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.