Tarımda Devrim: Dikey Tarım Dönemi

10 Nisan 2014
Tarımda Devrim: Dikey Tarım Dönemi

Dikey Tarım Aparatı Nedir ?

Dikey Tarım Aparatının Yapılış Nedeni:

  • Tarımsal alanlardaki verimin düşük olması nedeni ile üretimin arttırılması,
  • Tarımsal alanlardaki maliyetin yüksek olması,
  • Tarımsal alanların toprak yapısı ve ekolojik dengesinin bozulması,
  • Sulama ve gübreleme maliyetlerinin çok yüksek olması,
  • İşçilik giderlerinin fazla olması ve ekipman yetersizliği,
  • İklim şartlarının elverişli olamaması,
  • Sanayi alanlarına yakın olan arazilerdeki kimyasal atık ve gazlardan zarar görmesi.

 

 

   Dikey tarım aparatı toprak sorunu olmadan yakıt, işçilik, gübreleme ve sulamada tasarruf ederek daha fazla ürün almayı amaçlamaktadır.

   Dikey tarım apartmanı içinde havalandırma boşluğu vardır, havalandırma ve dış kapların arasına torf-perlit konulur ve 4 yıl aynı verimle kullanılabilir, 4 yıl sonra torf-perlit değiştirilmelidir,verimli ürün almak için gereklidir.

   Torf, nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu bölgelerde, göl yatakları, bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin su dibinde çökerek hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikmesiyle oluşur. %100 doğal bir malzemedir. Hacim ağırlığı düşük, su tutma kapasitesi ve organik madde miktarı çok yüksektir.

   Perlit, bünyesindeki gözenekler sayesinde filtrasyonu arttırır, buharlaşmayı azaltır. Sulama ihtiyacını azaltarak tasarruf sağlar.

   İnorganiktir. Hastalık taşımaz, barındırmaz. Çözünebilir iyonların çok az olması sebebiyle tuz ve alkalilik açısından sorun yaratmaz. Perlit suda erimez, çürümez, herhangi bir madde ile kimyasal bir reaksiyona girmez. Bu özelliğinden dolayı tarım sektöründe her türlü bitkinin yetiştiriciliğinde kullanılmakta, bitki hastalıklarını önlemede yardımcı olmaktadır.

   Tepedeki yağmurlama borularından ise üstten sulama, bitki yıkama ve eğer gerekirse üstten ilaçlama yapılabilir, aynı zamanda boyuna uzayan domates, biber, salatalık, fasulye gibi bitkileri bağlamak için de kullanılabilir. Dikey tarım aparatının sera çadırı vardır, bir fermuarla açılır ve kullanım kolaylığı sağlar. Sera içinde, sera çadırı ile kullanıldığında ise;  dışarıdaki 1°C soğuk hava, sera içerisinde 10°C dir, aparatın üstüne giydirilen sera çadırı içerisinde 18°C sıcaklığa ulaşılır. Bu demek oluyor ki, bu aparat sayesinde 4 mevsim ürün yetiştirmek mümkündür.

   Bitki köklerinden de damla sulama sistemi sayesinde işçilik gerekmeden sulama yapılmaktadır, yine aynı sistemle bir tank yardımı ile gübreleme yapılmaktadır. Bahçenizde çoklu aparat kurulumunda, aparatlar birbirine hortum yardımı ile bağlanır, sadece su vanasını açarak tüm aparatlarda aynı anda  işçiliksiz sulama yapılır.

   Dikey tarım aparatı yerden tasarruf sağlar, bir aparat 1 m² taban genişliği ve 2 metre yüksekliğindedir, 1 metre de yağmurlama sistemi yüksekliği ile 3 metre boyundadır. Amatör şartlarda yetiştirilen domatesten 1 aparattan 350-500 kilo ürün almak mümkün olmuştur. Tarlaya yapılan ekimde 1 m² alanda sadece 6 kök domates yetiştirilebilir.

   Dikey tarım aparatında 240 kök bitki yetiştirilebilir, yani 1 m² yerde 240 kök bitki yetiştirip, yabancı ot yolma derdi olmadan, mazot masrafı olmadan giderleri en aza indirerek en fazla kazanç sağlanır. Aparat ilk hasatta kendini amorte eder.

   Aparatların arasında havanın rahatça dolaşması, her bitkinin güneşten rahatça ve yüksek düzeyde yararlanabilmesi özellikleri ile erkencilik sağlar. Yaptığımız deneme çalışmalarında fasulye fidesini aynı anda toprağa ve DTA (dikey tarım aparatı) na dikmemiz sonucunda, topraktaki fasulye fideleri 30 cm’ e ulaşmazken, aparattaki fideler 3 m’ yi geçerek fasulyeler toplanmaya başlanmıştır.

 

   Dikey tarım aparatını kullanmak için tarla ya da bahçedeki toprağın nasıl olduğu önemli değildir, beton bir yüzeyde de kullanılabilir, sadece gübreleme için bir su tankı yeterlidir. Su tankı hem sulama hem de gübreleme yapmak için gerekli olacaktır.

   Aparatlar 1 m arayla yerleştirilir. Bu 1 m boşluk, aparatların arasında kolay dolaşabilmeyi sağladığı gibi, güneşin ve havanın her kök bitkiye ulaşması için gereklidir.

150 m² bir alana ortalama 30 aparat yerleştirilir. Bu aparatlarda çilek yetiştirildiğini varsayalım:

30 aparat X 240 kök = 7200 kök çilek

7200 kök çilek X 1,5 kg = 10800 kg çilek eder. (1 kök ortalama 2 kg çilek verir, fakat 1,5 kg olarak hesapladık. )

10800 kg X 2,25 TL = 24.300 TL  (2013 yılı Mayıs-Haziran ayında en düşük toptan alım fiyatı 2,25 TL dir.)

Yılda 3 defa hasat yapılır.

Sonuç olarak 150 m² alandan elde edilen kazanç = 72.900 TL

30 aparat için ise elemana ve traktöre ihtiyaç duymadan üretim yapabilirsiniz.

 

   Dikey tarım aparatı ( DTA) , tarımsal girdilerin en aza indirgenmesi için tasarlanmış bir üründür. Yüksekliği 200 cm, taban çapı 100 cm ve tepe çapı 10 cm çapındadır. 5 katmandan oluşan bu ürünün her katmanında 3 ile 15 sebze ekim deliği vardır. 1 m² yerde bitki yetiştirilebilen bu ürün tarımsal konuda çiftçilerimize büyük kolaylık sağlayacaktır. Aparatın boyu 3,5 m olup soğuk havalarda üzerine giydirilen naylon streç sayesinde bitkinin soğuk havaya karşı korunmasını sağlamaktadır. Aparatımız zenginleştirilmiş torf, perlit ve hayvansal gübre ile doldurularak  fide dikimi gerçekleştirilir.

   Dikey tarım aparatı üzerindeki fide dikim deliklerine 48 adet domates, biber, patlıcan, salatalık, enginar; 96 kök turp, cinsine göre 120-240 kök marul, 240 kök çilek dikilebilir ve toprakla tamamen ilişiği kesilmektedir. Ürün gelişimi için su ve gübre ihtiyacı yağmurlama veya damlama sulama ile sağlanmaktadır. Dikey tarım aparatı bireysel sera gibi tasarlandığından taşıma problemi yoktur. İstenilen bölgeye parçalı olarak konulabilir. Tarla veya bahçeye 1- 1,5 m ara ile yerleştirilmektedir.

   Dikey tarım aparatında dikimi yapılan ürünlerin toprak ve hava ile ilişiği kesilerek hastalıklara karşı direnci arttırılır.

   Gelecek yüzyılın tarımı haline gelecek olan dikey tarım, az yerde çok ürün alma felsefesine dayalı gelişecektir. Bu gelişimde en önemli faktör doğanın kirlenmemesi olmakla beraber bu yetiştiricilik daha da ön plana çıkacak ve çok katlı binalarda kapalı ekosistem üreticilik başlayacaktır. Bu üretim bugün tasarrufa dayalı her türlü maliyetten kaçınmakla birlikte işçi maliyetlerini aradan kaldırmaya dayalıdır. Gelecek nesli korumanın en iyi yollarından biri gıdaya, görerek ulaşmaktır. Dikey tarım aparatı bu iş için uygun bir tasarıma sahiptir ve her türlü hava şartlarına karşı üretim yapılabilecek durumda tesis edilmiştir. Ürettiğimiz balkon tipi aparat sayesinde de evlerinizde doğal gıdanın tadına varacaksınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.